Sankt Hans aften 2026

23jun18:0022:00Sankt Hans aften 2026

OM ARRANGEMENTET

Tirsdag den 23. juni 2026

Invitation til Sankt Hans tirsdag den 23. juni 2026.

For os danskere er det en gammel og vigtig tradition at fejre solhverv og midsommer. Det er en tradition, som vi har bragt med os overalt i verden.

Igen i år har Den Danske Kirke i Sydfrankrig og Club Danois besluttet at afholde Sankt Hans sammen for medlemmer og deres gæster. Vi glæder os til en hyggelig aften.

Vi samles traditionen tro på stranden mellem kl. 18 og 19 ved den idylliske Port De La Raque, der ligger lunt i en lille bugt med den smukke udsigt ind over bugten ved Cannes. Man kan selvfølgelig også komme tidligere og eventuelt tage en dukkert i havet.

Her på stranden kan vi ugenert nyde samværet og indholdet af vore medbragte picnickurve med mad og drikkevarer. Vi anbefaler, at man eventuelt medbringer klapstole og picnicbord, så vi kan sidde samlet og tale sammen og måske møde nye medlemmer.

Club Danois byder på en velkomstdrink, og man kan selvfølgelig spise sin medbragte med, når man har lyst.

Omkring kl. 21.00 vil pastor Birgitte Grøn holde båltalen. 

Når skumringen falder på tænder vi bål i bålfad og fakler i vandkanten, og vi synger Holger Drachmann smukke midsommervise. 

Kørselsvejledning: Følger man A8, benyttes frakørsel 40 mod Mandelieu. Søg straks over i venstre vognbane. Ved det store trafiklys drejes skarpt til venstre ned ad hovedgaden gennem Mandelieu. Kør gennem 1 rundkørsel og ved rundkørsel med ESSO benzintank tages vejen efter tankstationen. Kør videre til næste rundkørsel og tag 2. Vej mod Theoule sur Mer. Inden I kommer Theoule kommer afkørsel til Port De La Raque. Der er gratis p-pladser inden havnen og p-pladser mod betaling i havnen.

Af hensyn til indkøb af drikkevarer bedes I tilmelde jer arrangementet.

Tilmelding sendes til: Rosenlund.indiakaj@gmail.com

Arrangør: Inger Rosenlund, tlf. 0045 23296132, mail: Rosenlund.indiakaj@gmail.com

Afbud: Skal sendes til kasserer@club-danois.com

TID

23. juni 2026 18:00 - 22:00(GMT+02:00)
0
    0
    Kurv
    Kurven er tom