Kære alle
Nu skal vi ud på en meget fin tur - langs med floden La Brague og se, hvordan floden ændrer sig med små vandfald og små søer, mens vi går langs flodbredden i skyggen af de gamle trækroner.
Men se også ned - for der er masser af trærødder og klippestykker på den ellers bløde skovbund.
La Brague floden kommer oppe fra bjergene og løber ned til Middelhavet, og stykket mellem Biot og Valbonne er et af de smukkeste. Vi mødes ca. midtvejs, ved Sophia Antipolis og udforsker floden derfra.
Vi skal ikke kun på stien langs flodbredden, men også på brede pister, for efter at have gået et stykke tid langs med floden, drejer vi af og går langs med en biflod. Vi finder stedet med bænke og borde og holder bananpause - godt, for det næste stykke skal vi over en bakkekam på den brede piste - derfra ned ad bakke tilbage til floden. Vi følger så floden hele vejen tilbage til udgangspunktet - dog afbrudt af frokostpausen, som holdes ved en lang mur i siddehøjde: og så sitter vi der og spiser frokost, skulder ved skulder - mens vi ser floden passere, og forhåbentlig er der også en del fugleliv.
En meget anderledes og imponerende tur på ca 7 km med ca 150 højdemeter....
Husk noget til banan pausen, en frokost madpakke samt noget til "slukefter" når vi kommer tilbage til bilerne efter turen.
Mødetid og sted:
Tid: Kl 10:00 med afgang kl 10:15
Sted: Parkeringspladsen ved Domaine de la Verriere som ligger på Route des Macarons (D604) i Valbonne.
Google koordinaterne er 43.634380, 7.049568
Andet:
Fornuftigt tøj, dvs. lag-på-lag tøj, da vi går i skygge. Som altid anbefales ordentligt fodtøj - og rigeligt med vand.
Vejret: I skrivende stund lover de let overskyet med 26 grader.
Arrangementet er privat og deltagelse er som altid for egen regning og risiko.
Du bedes sørge for at din rygsæk indeholder en kopi af dit pas samt en liste med navn og nummer til dem der skal kontaktes skulle uheldet være ude.
Vi ser frem til din tilmelding til undertegnede via mail til
olekragh99@gmail.com eller pr sms på 06 9560 1308 -
Tilmelding gerne inden tirsdag kl 18.00 - tak
Mange hilsner
Ole